Хто вартуватиме вартових?

Україна досить молода держава, 25 років це лише початок, це лише час розквіту та розвитку. Проте, незважаючи на такий юний вік, Україна вже встигла набратися величезної кількості проблем, лих та труднощів. І, як не дивно, здебільшого вони породжені одні одними і взаємозалежать між собою.
Однією такою проблемою, що породжує собою цілу низку інших труднощів є корупція. Це явище відоме, мабуть, кожному українцю, адже про це говорить більшість, проте бореться меншість. Особливо більшої актуальності це питання зазнає саме зараз у «ч ас змін», «час оновлень», «час розвитку». Але актуальності воно здобуває знову ж таки на теоретичній основі, де, з іншого боку, в емпіричній реальності змін вагомо менше.
Така зосередженість викликана тим, що Україна обрала для себе європейській розвиток. Цей вибір дався нам болісно, багато людей віддали своє життя за щасливе майбутнє держави. А корупція, точніше її відсутність, є ключовим для країн ЄС та і взагалі успішних та демократичних країн. Проте, українці не готові ще повністю позбутися цього, у думках багатьох закладений принцип, що чим більше даєш, тим швидше та якнайкраще ти здобудеш, хай, навіть, це буде незаконно та не прозоро. Таке ставлення спричинене радянськім впливом, де неможливо було мати щось гідне та якісне, не маючи «друзів» та «зв’язків». Україна досі не може позбутися цієї радянської маски, скинути її та вдихнути на повні груди. Цьому заважають як ніколи й зовнішні чинники, що також не дають нам зняти цю маску, постійно допомагаючи нам її носити та нагадуючи нам про наше гірке минуле. Люди звикли шукати проблеми там де їх немає, чи не помічати проблем у собі та звинувачувати все інше в цьому. Люди віддають перевагу жити в суб’єктивній реальності, вірити своїм переконанням, враженням та думкам.
Така ситуація простежується й у такому явищі як корупція. Наприклад, 80% українців не довіряють судовій системі, вважаючи її занадто корумпованою, де все вирішують гроші, а не чесність, гідність та неупередженість. А тому звикли підходити до рішень та висновків самостійно, проте, не на диво, вирішують ці питання завдяки грошам, зв’язкам і тд. У такий спосіб, породжуючи корупцію безпосередньо поза таким інститутом як суд. Зі свого боку, 87% українців навіть ніколи не стикалися з цим державним інститутом. Ось такий парадокс виходить.
Знову велику роль грає суб’єктивна реальність, витісняючи у такий спосіб об’єктивну. Люди звикли робити висновки без підтверджень та доказів. Ще такий колапс виникає під час іншого спостереження. Відомо, що 27% українців вважають суд найбільш корумпованою структурою в державі, 18% віддають перевагу міліції й ще менше (16%) — прокуратурі. Але, виявляється, що найчастіше, 84% українців, самостійно давали взятки в медицині, далі йде освіта (43%) і лише 8% українців давали їх у судовій структурі. Чому ж так виходить? Навряд чи ми зможемо дати остаточну відповідь, проте не останню роль у такому явищі грає не власні судження людей, а вплив на оточення з боку ЗМІ, політичних лідерів та інших інститутів. Всюди чутно заяви про корумпованість влади, прокуратури, суду й лише де-не-де можна наткнутися на деморалізацію в медичній сфері чи освіті. Кожний політик, що приходить до влади, обіцяє боронити нас, позбутися корупції та відкрити шлях до щасливого й демократичного майбутнього. Проте, виходить так, що саме ми їх захищаємо, ми заплющуємо очі на все, дозволяємо так поводити себе, ми їх вартуємо… То хто ж насправді зможе вартувати вартових?

Darya Kovalenko

2 comments

  1. вірно, але ж не все так погано було при Рядянському Союзі, порядку було більше і відповідальність за вчинки все ж таки була. Недостатня освідченість в цьому питанні напевно пов’язана з юним віком автора. А корупція у певній мірі присутня і у Європі, доречі у країнах тоталітарного режиму і мусульманських її майже нема. Це пов’язано скоріше с психологією страху-єдиним почуттям яким вдається стримувати… на жаль.

    1. Насправді, ідеєю моєї роботи було показати людям, що вони не помічають проблем в собі і бачать корупцію на масштабному рівні. Якщо запитати будь-якого пересічного громадянина про найкорумпованіший інститут, то перше, що спаде на думку буде саме суд чи прокуратура і, для них, хабар під час виписання довідки чи ще якийсь медичний прийом не вважається прикладом корупції. Не вважаю, що такий аналіз є причиною юного віку, цифри кажуть своє.

Leave a Reply